Čekali jste příručku, že? Tak já vás dneska zklamu. Na konec roku to chce klid a taky si myslím, že máte ještě dost úkolů z předchozích kapitol. Další část příručky vám dorazí do e-mailu na konci ledna. Dnešek bude trochu spešl.
Ty konce roku jsou prostě pro bilancování a výhledy jak stvořené. Já teda spíš balancuju – na hraně nostalgie a pesimismu 😅. Rok 2023 byla jedna velká jízda (zase) a 2024 nebude jiný (zase) 🤦♂️. A já s váma chci sdílet jak ty zápisky, tak ten výhled.
Co se bude (nejspíš) dít v roce 2024?
O většině trendů si myslím svý. Když se někdo rozhodne, že potřebuje prodat víc a vyhlásí novou barvu nebo styl, který prostě musíte mít. Tak to fakt není trend. A těhle trendů najdete po internetu spoustu. I já hledal… A chci s váma sdílet ty, který budou důležitý pro mou práci. Takže to nejspíš nejsou tak úplně trendy, ale věci, který byste měli brát v úvahu.
Náklady a efektivita
Jo, mám to na první místě. Budgety nejsou neomezený. U nikoho. Fakt u nikoho. Doba, kdy můžete do marketingovýho plánu narvat cokoliv, a když to nevyjde, tak to bylo pro brand, jsou dávno pryč. Fakt, jsou. Pokud vám to markeťák takhle prodává, tak bych na vašem místě dost zbystřil. Všechno se dá vyhodnotit. Všechno. I brand…
No a protože lidi šetří, tak bude fakt těžký je přesvědčit, aby za vás utráceli. Vážně si v tomhle momentě myslíte, že utnout přesvědčovací budget je to nejlepší řešení? Nebylo by spíš lepší se na něj podívat a nakládat s ním super efektivně?
Vypůjčím si tady ilustraci Dana Whitea. Utnout marketing v době krize fakt není dobrej nápad. Naštěstí dlouhodobé dopady na značku nejsou zas tak příšerný, jak ukazovala dřívější čísla. Ale konec marketingu furt znamená pokles celý značky!
Takže co to znamená pro rok 2024?
Být chytřejší s každou tisícovkou. Rozhodovat se na základě přínosu a předem stanovených cílů, který proboha nemusí být jen konverze 🙏.
AI jako součást života
Tak tohle byste asi nečekali, že 😏? Začátek 2023 byl hodně ve znamení paniky a překotnýho vývoje. AI nás prostě zasáhla nepřipravené. A tak bylo vlastně dost zábavný sledovat, jak kdo na ten kulturní posun reaguje. Nevím kdo (a rád mu za to připíšu zásluhy) to přirovnal k tomu, jak na první fotoaparát reagovali malíři a pak jak fotografové reagovali na digitální fotky.
Ta analogie je perfektní. Revoluce vždy znamenají změnu. Ale něco ze starého světa vždy zůstane. Jednu jistotu ale najdete i v této změně. Tvrdošíjně se držet starých pořádků vás odsune na druhou kolej.
Takže AI se nám v životě usadila a už nikam nezmizí. Víte proč? Protože je to věc, která řeší naši lenost. A toho se nevzdáme. Dost mě potěšila VŠ (dohledat), že ruší písemné práce. Já bych nebyl tak úplně radikální. Svým studentům říkám, aby mi do závěrečných prací psali prompty, které pro text využili, a výsledek upravili s vlastní invencí.
Ono je totiž důležité využívat tyto modely opravdu jen jako nástroje, a to i z pohledu autorského práva. Pokud byste totiž použili AI výsledek 1 : 1, tak je to prakticky neochranitelné a možná i sporné, protože stále ještě nevíte, na čem se ten model učil. Když k tomu ale přidáte jednoduše řečeno vlastní práci, už se jedná o vaše dílo se všemi právy, která k tomu běžně patří.
Takže co to znamená pro 2024?
Dočkáme se určitě více regulace. Uvidíme, co nakonec projde Evropským parlamentem a jak to nakonec technologické společnosti budou aplikovat. O vymahatelnosti pak vůbec nemluvě. Nesmutněte nebo nejásejte předčasně. Ten vývoj je tak rychlý, že regulace s tím asi bude mít problém držet krok.
A pokud jste ještě s nástroji nezačali, tak je to, jako byste stáli na nástupišti a vlak právě opouštěl nádraží. Začátky fakt neodkládejte. Proč? No a) je to fakt dost dobrý a správně použitý to dokáže ušetřit dost času a b) je dobrý si na to vytrénovat oko. Nevystavíte se tak nebezpečí, že vám bude někdo prodávat něco, co byste zvládli sami u klávesnice.
Autenticita
Já celkem s úžasem sleduju, jak spousta i mých kolegů kouká na nastupující spotřebitele s despektem. Schválně jsem se snažil vyhnout spojení generace s písmenem Z, ale asi chápete. Já ty marketingový generace moc nemusím. A vůbec to není tím, že nezapadám ani do jedné, vůbec… 😁
Fakt, že nastupující spotřebitelé mají jiný ekonomický a sociální základ a z toho vyplývající preference a standardy, ale prostě ignorovat nelze. Nechci tady sáhodlouze popisovat rozdíly. Naopak bych rád vypíchl jednu věc, kterou lze aplikovat napříč věkovým spektrem vašich zákazníků: autenticitu.
Pro mladší zákazníky to bude možná o trochu víc důležité než pro vaše starší klienty, ale pokud si to „přeložíte“ jako Tak tohle nám nesežerou!, pak najednou můžete na věk zapomenout. Prostě neříkat pravdu nebo se pohybovat někde v šedé zóně polopravd, něco lakovat, nebo dokonce lhát se prostě nevyplácí. Ne jako kvůli karmě nebo něčemu podobnýmu. Prostě protože to jednou praskne. V dnešním světě udržet tajemství nebo něco hrát stojí dost námahy a peněz. Takže je lepší to rovnou říct nebo úplně nej bude, když to ani nebudete zkoušet.
Buďte sami sebou 🙏. Že je to těžký? Tak se zkuste zamyslet, proč je to pro vás těžký. Bojíte se odmítnutí? Ztráty zákazníků? A fakt chcete mít zákazníky, kteří s váma nesouhlasí nebo o vás říkají něco špatnýho? Fakt?
Autenticita zvýší důvěru. Jak zákazníků, tak zaměstnanců. Ale nejen to. Snižuje se díky ní i averze k riziku a změnám. A to mě přivádí zase zpět k první kapitole tohohle článku.
Tak co z toho plyne pro rok 2024?
Dovolte si být sami sebou. Jo, možná to ze začátku někde zaskřípe, ale na konci celýho procesu se vám bude líp dýchat. A pokud to teď berete za značku, tak na konci budete mít unikátní identitu, kterou vám bude konkurence krutě závidět.
ESG bez pozlátka
Tak tohle je přání hned od začátku. ESG je v Čechách vnímáno jako povinnost, otrava, zbytečnost. Teda nejen u nás. I na západ od nás to není sláva, ale je to lepší. Osobně si myslím, že je to tím, jak jsme si po revoluci řekli, že svoboda je bezbřehá a můžeme si vlastně dělat, co chceme.
Tak to ale není. Každá svoboda má nějaké hranice. Klidně do mě teď pojďte, ale tenhle názor tak úplně lehce nezměním.
Chovat se odpovědně a udržitelně taky není nějaká nadstavba k běžnýmu chování, jak se nám to teda marketing některých značek snaží prodat. Jako je tu bavlna a pak je tu eko bavlna. Jako kdyby v tom byl rozdíl 🤦♂️. Je to (měl by být 🤷♂️) absolutní základ. Proč? Tak třeba protože pořád nemáme planetu B a tahle nemá neomezený zdroje. Po nás potopa? Hm, to nás generace Z nebo alfa asi fakt nebude mít ráda. Nebo vy víte o někom, komu se vyplatilo nebýt ohleduplný?
Tak co to znamená pro rok 2024?
Nejen kvůli směrnici 2014/95/EU bude ESG fakt téma, které byste neměli ignorovat. To neznamená, že nasadíte nějakou zelenou kampaň a budete to mít z krku. Nálepky greenwashingu se jen tak nezbavíte…
To zní jako agitka. A vlastně takt trochu je. Chtěl jsem v tomto roce ten humbuk kolem ESG trochu vrátit zpět na zem a… Nepovedlo se to. A to mě dostává i k rekapu toho minulého roku.
2023
Nebylo to jen o úspěších. A já se nebudu tvářit, že tam ty pády nebyly. To je proti mé nátuře. Takže po vzoru Mata Whatsona: Tohle je pět (já dám jen tři) otravných věcí na roce 2023:
Neuskutečněná konference
Nadchli jsme se pro téma, sehnali super speakery (tímto jim moc díky) a… Konferenci jsme museli odložit na jaro. Proč? Protože kolem ESG je tolik bullshitu, že jsme měli plné ruce práce s tím vysvětlovat, že nejsme zase další konfera o udržitelnosti, kterou navštívíte jen kvůli tomu, aby vaše značka měla plus body v ESG auditu. Velká lekce.
Ponaučení? Nepodceňuj bullshit. Má často ze začátku větší moc než upřímná snaha. A taky že půl roku je brutálně málo času.
-1 klient
Poprvé jsme se rozloučili s klientem. Nebavím se o tom, že třeba nenavážeme spolupráci nebo tak. Tohle bylo poprvé, kdy jsme si řekli, že nebudeme dál pokračovat. Ono to bylo teda o trochu víc dramatický a já doteď jen tuším, proč se to stalo, ale byla to taky velká lekce.
Ponaučení? Vánoční večírky jsou pro značky víc důležitý, než to vnímáš ty. Stejně tak neochota některých výkonnostních markeťáků přijmout brand.
Psychika
A pak je tu ta „drobnost“, že jsem se zase (🤦♂️) ocitl blízko vyhoření. Květen byl naprosto nejhorší měsíc ever. A já jsem na sebe naštvaný, že jsem to zase nechal dojít tak daleko a nedupnul jsem na brzdu dřív.
Ponaučení? Lidi, v klidu. Pokud nejde o zdraví, tak jde o… Psychika a zdraví totiž nejsou dvě oddělený nádoby. A pokud vás práce baví, tak si na to dávejte o to víc pozor.
A to mě přivádí k těm lepším věcem. A těch bylo daleko víc.
Tak třeba namátkou:
Před propastí jsem dokázal zabrzdit a (s pomocí) se mi to podařilo zlomit. Mám nové kolegy (soon more), vyšíváme nový projekty (soon more), začal jsem boxovat (a vůbec mi to nejde, ale miluju to) a přestal jsem třeba pít (a už mi to ani nechybí).
Takže když říkám, že 2023 byla jízda, tak to fakt jízda byla (zase 🤦♂️). Btw, jako správnej markeťák bych mohl napsat, že mám oproti minulému roku 300% nárůst obratu. A nelhal bych. Ale k čemu? Jednak a) je to obrat a jen číslo a b) v roce 2023 pro mě má větší cenu, že jsem poprvé live viděl Röyksopp, že mám vlastně dost nových tetování, novou barvu vlasů a že se mi nevrátil rak.
Každej to máme prostě jinde. Někdo pase po autech a symbolech statusu 🤷♂️. Já budu raději další rok odjíždět od klientů ve svým hybridu a v uších mi bude znít jejich spokojenost 🖤. A až se jí někdy opovážím uvěřit, tak to bude naprosto top 😁. Ale to je práce na další roky 🤦♂️.